Historia Linii kolejowej Tajlandia-Birma zwanej "Linią śmierci"

Obecnie teren byłego obozu znajduje się na południe od miejscowości Tam Tok. Od 1978 roku jest to ostatni przystanek na wciąż działającej linii kolejowej. W 2004 roku ponownie uruchomiony został odcinek linii o długości 1,4 km. Umożliwił on bezpośrednie dotarcie turystom do pięknego wodospadu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej.

Stacja w Nam Tok. Zdjęcie wykonano w 1968 roku. fotografia 93. Stacja w Nam Tok. Zdjęcie wykonano w 1968 roku. Widok w kierunku wschodnim skąd pociągi przyjeżdżały z kierunku Hong Kongu.

Odcinek ten obsługiwany jest wyłącznie przez wagon motorowy kursujący w soboty i niedziele.
Główna stacja w Nam Tok wyposażona jest w bocznicę i kilka torów umożliwiających przestawienie lokomotywy między końcami składów. Ostatni czynny odcinek torów o długości 1,4 km do stacji "Nam Tok Sai Yok" przebiega szerokim łukiem w kierunku zachodnim, aby następnie obrać kierunek północno-zachodni. Do stacji kolejowej w "Nam Tok Sai Yok" dochodzi już tylko jeden tor. Na samym końcu torowiska znajduję się lokomotywa parowa oraz tablica pamiątkowa. Za nią torowisko zostało już rozebrane, a dawnym szlakiem przebiega obecnie ścieżka spacerowa widoczna na fotografii nr 97. W tym rejonie znajdował się niewielki obóz "Tonchan South".

Obecny widok na stację w 'Nam Tok'. fotografia 94. Obecny widok na stację w "Nam Tok" w kierunku północno-zachodnim w stronę stacji w "Nam Tok Sai Yok".

Stacja w "Nam Tok Sai Yok" nie była uwzględniona w pierwotnych planach Japończyków. Stacyjka składa się małego budynku pełniącego rolę dworca i jednego peronu. Zaraz za stacją na ostatnim odcinku torowiska, jako pomnik umieszczona została oryginalna lokomotywa japońska model C56 (numer 702) obsługująca w przeszłości ruch na tej trasie. Około 30 metrów za nią na końcu szlaku znajduję się tablica pamiątkowa poświęcona jeńcom wojennym, którzy tu pracowali. Lokomotywa i tablica dobrze widoczne są na fotografii nr 95. Na fotografii nr 96 widoczny jest parowóz w całej okazałości.


Końcowy odcinek torów za stacją 'Nam Tok Sai Yok'. W tle widoczna pamiątkowa lokomotywa uwieczniona na fotografii nr 96. fotografia 95. Końcowy odcinek torów za stacją "Nam Tok Sai Yok". W tle widoczna pamiątkowa lokomotywa uwieczniona na fotografii nr 96.

fotografia nr 96 pokazuje końcówkę torów wraz z tablicą pamiątkową widoczną z kierunku samej stacji. Dalszy odcinek linii został rozebrany i obecnie znajduję się tam ścieżka spacerowa. W rejonie wodospadu dwa pasy autostrady nr 323 rozdzielają się. Lewy pas biegnie po łuku prawie pokrywającym się z przebiegiem linii kolejowej. W połowie długości wybrzuszenia znajdował się most kolejowy. Obecnie jedynymi śladami po moście zostały resztki umocnień brzegowych. Pozostałości mostu widoczne są na fotografii nr 98. Dalsze odcinki trasy, po której biegła linia kolejowa uległy zatraceniu. Ich miejsce zajęły drogi, budynki i pola uprawne. Gdzieniegdzie można jeszcze odnaleźć ślady lini w postaci przecinki między drzewami. Obecnie, przez kilkadziesiąt kilometrów, wzdłuż rozebranego szlaku linii kolejowej ciągnie się dwupasmowa droga nr 323 zwanej Sangchuto.


















Pamiątkowa lokomotywa na stacji w 'Nam Tok Sai Yok'. fotografia 96. Pamiątkowa lokomotywa na stacji w "Nam Tok Sai Yok".























Obecny widok na stację w 'Nam Tok'. fotografia 97. Obecny widok na rozebrany szlak kolejowy za stacją "Nam Tok Sai Yok". Fragmentem torowiska przebiega obecnie deptak w kierunku wodospadu.




















Wąwóz przez który przebiegał niewielki most kolejowy w rejonie Nam Tok Sai Yok i obozu Tonchan South. fotografia 98. Wąwóz przez który przebiegał niewielki most kolejowy w rejonie "Nam Tok Sai Yok" i obozu "Tonchan South".


































Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 15, 16, 17, 18, 19