ARTYKUŁY

Strona poświęcona wojnie na dalekim wschodzie, obejmującej zmagania armii i marynarki Cearstwa Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

ARTYKUŁY

Masayuki Shimada - pilot kamikaze.
"Chcę ponownie zostać wysłany na misję! Przygotujcie dla mnie samolot. Ku mojemu zaskoczeniu oficer był zły i krzyknął na mnie: Jak mógłeś wrócić żywy?"

Zwiadowcy Alamo - najlepsza jednostka wywiadowcza na Pacyfiku.
Specjalny oddział zwiadu amerykańskiej 6 Armii w czasie działań na Pacyfiku w ramach II wojny światowej. Oddział ten jest najbardziej znany z udziału w akcji uwolnienia amerykańskich jeńców przetrzymywanych w japońskim obozie w pobliżu miejscowości Cabanatuan w prowincji Nueva Ecija na Filipinach w styczniu 1945 roku.

Historia linii kolejowej Tajlandia-Birma zwanej "Koleją Śmierci".

Szlakiem kolei birmańskiej: Spotkanie z wrogiem.

Szlakiem kolei birmańskiej: Wspomniania z nad rzeki Kwai.

Zbrodnie Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii.
Egzekucje jeńców, zbrodnicze praktyki porzucania rozbitków a pastwę żywiołów, zimne okrucieństwo japońskich załóg, zarówno wobec żołnierzy jak i cywili, stanowiły ponurą regułę bezlitosnej wojny morskiej, toczonej pod fiagą Imperium Słońca.

Ucieczka generała Douglada MacArthura z Corregidoru.
W małym gabinecie w głębi tunelu Malinta na Corregidorze generał Douglas MacArthur czytał rozszyfrowaną wiadomość, która nadeszła właśnie z Departamentu Wojny w Waszyngtonie. Podpisana przez szefa sztabu wojsk lądowych George'a C. Marshalla depesza ostrzegała najsłynniejszego amerykańskiego generała, że prezydent Franklin D. Roosevlt może rozkazać mu opuścić Corregidor i przenieść się do Melbourne w Australii, prawie 5000 kilometrów dalej na południe. Była godzina 12:03 23 lutego 1943 roku; minęło 75 dni. odkąd potężne siły japońskie dokonały inwazji na Filipiny.

Szlakiem kolei birmańskiej: Powrót nad rzekę Kwai - wspomnienia Loeta Velmansa.
Gdy w marcu 1942 r. Japończycy zaatakowali i szybko zdobyli archipelag, w życiu Velmansa rozpoczął się najbardziej upiorny i okrutny rozdział, trafił bowiem do japońskich więzień i obozów jenieckich, początkowo w Singapurze, potem w południowo-wschodniej. Azji. W straszliwych warunkach przebywali tam - umierając tysiącami z wycieńczenia, tropikalnych chorób, pracy ponad siły, zabijani przez Japończyków - żołnierze holenderscy, brytyjscy, amerykańscy i australijscy. Velmans uczestniczył przez 18 miesięcy w budowie słynnej "linii śmierci".