PACYFIK

Strona poświęcona wojnie na dalekim wschodzie, obejmującej zmagania armii i marynarki Cearstwa Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Słuchowiska audio

Do wysłuchania poniższych opowiadań wymagana jest przeglądarka internetowe "Internet Explorer".

Miao Sing "Wyznania chiskiej kurtyzany"

"Tak więc siedziałyśmy z mordercami naszych przyjaciół pijąc na komendę ohydny zbożowy alkohol, pozwalając się pieścić i przyciskać, wdychając ich zionące wódczanym odorem oddechy. Zastraszone, mdlejące z obrzydzenia, nie mówiłyśmy nic, nie opierałyśmy się, jak gdyby czarodziej przeobraził nas w lalki".

Rajmund Szubański "Upadek Corregidoru"

Rok 1942. Pacyfik. Wojska sprzymierzone ponoszą kolejne klęski. Pearl Harbour, Singapur, Malaje, Kuantan, Wake. Bataan. Corregidor - mała, ufortyfikowana wysepka niedaleko Manili. 11 tysięcy Amerykanów i Filipińczyków utrzymało się tam jeszcze pięć miesięcy po upadku stolicy Filipin, broniąc się przed oddziałami japońskiej Czternastej Armii, codziennym ostrzałem artyleryjskim i bombardowaniami. Skapitulowali 7 maja 1942. Dla Amerykanów wstrząśniętych kolejnymi zwycięstwami Japończyków to symbol pierwszego długotrwałego oporu. Amerykańskie audycja radiowe na całym obszarze Pacyfiku przez wiele dni zaczynały się od słów "Corregidor broni się jeszcze".

Rajmund Szubański
Polski dziennikarz, pisarz, historyk wojskowości zajmujący się popularyzacją mniej znanych zagadnień z historii II wojny światowej. Pierwsze artykuły zaczął publikować w latach 50. XX w. Początkowo zajmował się działaniami lotniczymi, a następnie tematyką broni pancernej, czego owocem były liczne artykuły zamieszczone m.in. od 1964 w "Wojskowym Przeglądzie Historycznym". Jego Krótki zarys działań wojskowych na wschodnich terenach Rzeczpospolitej we wrześniu 1939 r. był pierwszą obszerną publikacją podejmującą temat kampanii wrześniowej wydaną oficjalnie w PRL. Od 1966 stale współpracował z Wydawnictwem MON, początkowo jako autor pozycji z serii: "Żółty Tygrys". W 1982 wydał fundamentalną pracę Polska broń pancerna w 1939 roku, która doczekała się łącznie trzech wydań (1989, 2004). Obecnie stały współpracownik "Przeglądu Historyczno-Wojskowego".

Witold Urbanowicz "Latające tygrysy"

Wspomnienia autora - polskiego pilota, którego zawiłe losy rzuciły po przegranej kampanii wrześniowej do Anglii gdzie walczył w dywizjonie 303, a następnie z polecenia Generała Sikorskiego do USA, gdzie dostał propozycje dołączenia do amerykańskich lotników walczących na froncie chińsko-japońskim i był tam jedynym żołnierzem noszącym polskim mundur. O tym właśnie okresie walk na froncie chińsko-japońskim jest ta książka.

Bohdan Arct "Kamikadze-Boski Wiatr"

Zapraszamy do wysłuchania opowiadania Bohdana Arcta pt.: "Kamikadze - Boski Wiatr". Jest to fascynująca opowieść o losach młodego japońskiego lotnika. Napisana na podstawie pamiętnika jednego z pilotów Kamikadze – samobójców, którzy zmieniali swoje samoloty w żywe bomby. Taro jako jednemu z nielicznych „nie udało się zginać” i opowiedział swoje losy, pięć tysięcy innych pilotów nie miało tej szansy..

Bohdan Arct (1914 - 1973)
Bohater bitwy o Anglię, pisarz. Po maturze zgłosił się do wojska. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. W 1944 r. został przydzielony do Dowództwa Obrony Powietrznej Wielkiej Brytanii. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Bohdan Arct "Cena życia"

Powieść przygodowa z czasów II wojny światowej na obszarach Pacyfiku. Bohaterami są brytyjscy lotnicy, którzy po upadku Singapuru dostają się do japońskiego obozu jenieckiego. Pełne dramatycznego napięcia sytuacje, podniebne walki nad Singapurem, tajne wywiady, południowoazjatycki krajobraz, dżungla Sumatra i Jawa.

James Graham Ballard "Imperium Słońca"

Zapraszamy do wysłuchania opowiadania Bohdana Arcta pt.: "Imperium Słońca". Wydane w Anglii w roku 1984, oparte jest na dziecięcych wspomnieniach autora z okupowanego przez Japończyków Szanghaju. Jedenastoletni Jim, rozłączony z rodzicami w dniu ataku na Pearl Harbor, przebywa do końca wojny w japońskim obozie dla internowanych, gdzie panują wilcze prawa i liczy się tylko umiejętność przeżycia. Perspektywa dziecka odbierającego niezrozumiały świat dorosłych beznamiętnie, jak klisza fotograficzna, pozwala Ballardowi tym ostrzej obnażyć cały bezsens i totalny chaos wojny.

James Graham Ballard (1930 - 2009)
J.G. Ballard, współczesny pisarz angielski, urodził się w roku 1930 w Szanghaju, gdzie mieszkał do piętnastego roku życia. Po przyjeździe do Anglii studiował medycynę w Cambridge, a następnie wstąpił do lotnictwa. Obecnie zajmuje się wyłącznie twórczością literacką. Ma w swoim dorobku około dwudziestu powieści oraz opowiadania z dziedziny science fiction.