PACYFIK

Strona poświęcona wojnie na dalekim wschodzie, obejmującej zmagania armii i marynarki Cearstwa Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Filmy

Zapraszamy do zapoznania się z zestawem filmów dokumentalnych i historycznych, poruszających tematykę wojny na Pacyfiku.
Wszystkie pliki w formacie "avi".

Przełęcz ocalonych (Hacksaw Ridge) - film wojenny
Rok produkcji: 2016
Opis: Schyłek II wojny światowej. Podczas krwawej bitwy o Okinawę amerykański sanitariusz odmawia noszenia broni i zabijania z powodów moralnych.
Film: Przełęcz ocalonych (oryginalny tytuł: Hacksaw Ridge)

Ostatnia misja USS Indianapolis (USS Indianapolis: Men of Courage) - film wojenny
Rok produkcji: 2016
Opis: Kapitan Charles McVay (Nicolas Cage), dowodzący amerykańskim krążownikiem USS Indianapolis, otrzymuje tajną misję dostarczenia ładunku nuklearnego do bomby atomowej Little Boy, która ma być zrzucona na Hiroszimę. W drodze powrotnej w okolicach Filipin okręt staje się obiektem ataku japońskiej łodzi podwodnej. Blisko 900 ocalałych członków załogi dryfuje po oceanie wypatrując pomocy i tocząc walkę z pragnieniem, głodem oraz atakami krwiożerczych rekinów.
Film: Ostatnia misja USS Indianapolis (oryginalny tytuł: USS Indianapolis: Men of Courage)

Oba Ostatni Samuraj (Oba The Last Samurai) - film wojenny
Rok produkcji: 2014
Opis: W 1944r. amerykańskie wojska docierają do wybrzeży Saipan. Odmawiając popełnienia seppuku wraz ze swymi przełożonymi lub oddania się do niewoli, kapitan Oba Sakae prowadzi grupkę żołnierzy w góry. Pomimo że dochodzą do niego informacje o poddaniu się japońskiej armii, traktuje je jako propagandę i kontynuuje ataki partyzanckie na Amerykanów, zyskując sobie przydomek "Lis".
Film: Oba Ostatni Samuraj (oryginalny tytuł: Oba The Last Samurai)

Kamikaze (Eien no Zero) - film wojenny
Rok produkcji: 2013
Opis: Rodzeństwo postanawia poznać historię swojego dziadka, który w czasie wojny był kamikaze.
Film: Kamikaze (oryginalny tytuł: Eien no Zero)

Droga do zapomnienia (The Railway Man) - film wojenny
Rok produkcji: 2013
Opis: Były więzień japońskiego obozu jenieckiego wyrusza na poszukiwania swojego oprawcy.
Film: Droga do zapomnienia (oryginalny tytuł: The Railway Man)

Canopy (W dżungli) - film wojenny
Rok produkcji: 2013
Opis: Singapur, II wojna światowa. Samolot australijskich sił powietrznych zostaje zestrzelony nad dżunglą. Pilotowi udaje się przeżyć. Musi jednak szybko uciekać – japońskie patrole już ruszyły jego tropem. Przedzierając się przez tropikalny las, spotyka rannego chińskiego żołnierza. Mężczyźni postanawiają połączyć siły.
Film: W dżungli (oryginalny tytuł: Canopy)

Cesarz (Emperor) - film wojenny
Rok produkcji: 2012
Opis: Koniec II wojny światowej. Generał Fellers udaje się do Japonii, gdzie na polecenie przełożonego ma sporządzić raport dotyczący roli cesarza Hirohito w podejmowanych przez jego kraj działaniach militarnych.
Film: Cesarz (oryginalny tytuł: Emperor)

Szanghaj (Shanghai) - film wojenny
Rok produkcji: 2010
Opis: Podający się za dziennikarza amerykański szpieg, Paul Soames, przypływa do Szanghaju, by spotkać agenta Connera. Wkrótce po jego przybyciu mężczyzna zostaje jednak zamordowany.
Film: Szanghaj (oryginalny tytuł: Shanghai)

VI. Batalion (The Great Raid) - film wojenny
Rok produkcji: 2005
Opis: Oddział amerykańskich żołnierzy otrzymuje misję uratowania jeńców przetrzymywanych w obozie na Filipinach.
Film: VI. Batalion (oryginalny tytuł: The Great Raid)

Droga Do Wolności (To End All Wars) - film wojenny
Rok produkcji: 2001
Opis: Ciężkie wojenne kino. Z jednej strony obraz ludzkiego cierpienia i bezsilności, z drugiej bestialstwa i braku poszanowania dla istoty ludzkiej. Historia o jeńcach w obozie pracy, ale i o ich oprawcach. Grupa szkockich żołnierzy zostaje schwytana i umieszczona w japońskim obozie jenieckim na terenie Tajlandii. Ich zadaniem będzie budowa szlaku kolejowego Tajlandia-Birma.
Film: Droga Do Wolności (oryginalny tytuł: To End All Wars)

Changi (Changi) - serial wojenny
Rok produkcji: 2001
Opis: Singapur, rok 1942. Sześciu młodych australijskich żołnierzy w chwili kapitulacji trafia do japońskiego obozu jenieckiego Changi. Przez następne trzy i pół roku wraz z pozostałymi 15 tysiącami uwięzionych zmagają się wspólnie z bezradnością, poczuciem hańby i męką uwięzienia. Przetrwać pomoże im przyjaźń, a bronią w walce o przeżycie stanie się najbardziej nieprawdopodobny w tak dramatycznych okolicznościach środek – śmiech. Poczucie humoru pomoże im wyjść obronną ręka z najgorszych opresji.
Film: Changi cz. 1
Film: Changi cz. 2
Film: Changi cz. 3
Film: Changi cz. 4
Film: Changi cz. 5
Film: Changi cz. 6

Ostatnia kula (Last Bullet) - film wojenny
Rok produkcji: 1995
Opis: 1945 rok, ostatnie dni II Wojny Światowej. W borneńskiej dżungli rozgrywa się psychologiczna walka pomiędzy dwoma żołnierzami wrogich sobie sił: Australijczyka i Japończyka. To historia odwagi, współczucia i siły ludzkiego ducha.
Film: Ostatnia kula (oryginalny tytuł: Last Bullet)

Goście Cesarza (Guests of The Emperor) - film wojenny
Rok produkcji: 1993
Opis: Singapur - wyspiarskie miasto-państwo położone na pograniczu Malezji i Indonezji, od XIX w. kolonia brytyjska, po I wojnie światowej najważniejsza baza wojskowa metropolii na Dalekim Wschodzie, skutecznie opierająca się atakom morskim.
W lutym 1942 Japończycy wykorzystali słabość umocnień od strony lądu i okupowali zdobyty teren aż do 1945, kiedy cesarz Hirohito skapitulował pod naciskiem bomb atomowych zrzuconych przez Amerykanów.
Te trzy lata dla Singapuru były okresem pełnym terroru i masowych egzekucji. Do niewoli trafiają nie tylko żołnierze, ale i cywile, w tym wiele kobiet i dzieci. Internowani posiadają tytuł "Gości Cesarza", jednak jest on pełny gorzkiej ironii - wszyscy bez wyjątku są traktowani w bardzo brutalny sposób. Kilka kobiet zdaje sobie sprawę, że tylko w grupie mogą stawić czoła oprawcom i przetrwać ten trudny czas...
Film: Goście Cesarza (oryginalny tytuł: Guests of The Emperor)

Labolatorium diabła (Hei tai yang 731) - film wojenny
Rok produkcji: 1992
Opis: Wiosną 1945, Japonia założyła sekretną bazę, Jednostkę 731 w Mandżurii, gdzie wielu niewinnych Chińczyków, Koreańczyków, Mongołów zostało zabitych w groteskowych eksperymentach. Idealista - młody doktor Morishima jest przerażony eksperymentami przeprowadzanymi w obozie i kiedy jego narzeczona wraca zamaskowana (przebrana) jako chiński więzień, on wyrusza by wyzwolić obóz.
Film: Labolatorium diabła (oryginalny tytuł: Hei tai yang 731)

Misja Rekina (Mission of the Shark: The Saga of the U.S.S. Indianapolis) - film wojenny
Rok produkcji: 1991
Opis: Rekonstrukcja rzeczywistych wydarzeń z okresu II wojny światowej, zrealizowana z dokumentalną dokładnością. Na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego USS "Indianapolis" przewieziono części bomby atomowej, którą potem, 6 sierpnia 1945 roku, zrzucono na Hiroszimę. W drodze powrotnej okręt został storpedowany przez japońską łódź podwodną. Z idącego na dno "Indianapolis" załoga ratowała się skacząc do wody. Większość zginęła z zimna i wyczerpania, bądź padła ofiarą rekinów. Misja, z którą wypłynął okręt była tajna, dlatego pomoc długo nie nadchodziła. Dowództwo marynarki USA, nie chcąc przyznać sie do popełnionych błędów, calą odpowiedzialnością za tragiczne wydarzenia obarczyło kapitana okrętu Charlesa McVaya.
Film: Misja Rekina (oryginalny tytuł: Mission of the Shark: The Saga of the U.S.S. Indianapolis)

Operacja Tygrys (Heros 2: The Return) - film wojenny
Rok produkcji: 1991
Opis: Prawdziwa i tragiczna historia operacji Rimau, jednej z najbardziej śmiałych akcji II WŚw. We wrześniu 1944 Ivan Lyon i 22 australijskich i brytyjskich żołnierzy próbowało wysadzić japońskie okręty w Singapurze. Zaledwie 10 mil od celu zostali wykryci i tak rozpoczęła się długa i rozpaczliwa próba ucieczki do Australii. 13 ludzi zgięło w czasie pościgu, a 10 zostało zamordowanych przez Japończyków. Mordercy nigdy nie zostali oskarżeni, natomiast sami żołnierze nigdy nie otrzymali żadnych medali za swoje bohaterstwo.
Film: Operacja Tygrys cz. 1 (oryginalny tytuł: Heros 2: The Return)
Film: Operacja Tygrys cz. 2 (oryginalny tytuł: Heros 2: The Return)

Jeńcy znad Rzeki Kwai - film dokumentalny
Rok produkcji: 1990
Opis: Dokument opisujący budowę linii kolejowej Birma-Tajlandia zwanej linią śmierci. Przedsięwzięcie wykonane przez Japończyków podczas trwania Drugiej Wojny Światowej, które pochłonęło setki tysięcy ofiar.
Film: Jeńcy znad Rzeki Kwai

Most Na Rzece Kwai (The Bridge On The River Kwai) - film wojenny
Rok produkcji: 1990
Opis: Brytyjscy żołnierze w niewoli mają zbudować dla Japończyków most. Ich dowódca, chcąc udowodnić wyższość moralną i techniczną Brytyjczyków, osobiście nadzoruje przebieg prac.
Film: Most Na Rzece Kwai (oryginalny tytuł: The Bridge On The River Kwai)

Pożegnanie z Królem (Farewell to King) - film wojenny
Rok produkcji: 1989
Opis: Akcja zaczyna się w 1942 roku. Trwa wojna na Pacyfiku. Po jednej z bitew grupa amerykańskich rozbitków ląduje na Borneo. Wszyscy żołnierze zostają schwytani przez Japończyków i zamordowani. Uciec udaje się tylko sierżantowi Learoydowi (Nick Nolte). Amerykanin długo błąka się po dżungli; wreszcie, na wpół żywy z wyczerpania, zostaje znaleziony przez tubylcze plemię Dyaków, znanych jako "łowcy głów".
Film: Pożegnanie z Królem (oryginalny tytuł: Farewell to King)

Powrót znad rzeki Kwai (Return from the River Kwai) - film wojenny
Rok produkcji: 1989
Opis: W lutym 1945 roku bombowce amerykańskie niszczą strategiczny most na rzece Kwai w okupowanej przez Japończyków Tajlandii. W odwecie komendant obozu jenieckiego dla aliantów rozkazuje rozstrzelać trzech jeńców. Do egzekucji nie dochodzi, bowiem w ostatniej chwili przyjeżdża nowy japoński dowódca. Wydaje rozkaz przeniesienia obozu do Japonii. Jednocześnie w pobliskiej wiosce trwają przygotowania do akcji zbrojnej przeciw okupantom.
Film: Powrót znad rzeki Kwai (oryginalny tytuł: Return from the River Kwai)

Wesołych Świąt pułkowniku Lawrence (Merry Christmas Mr. Lawrence) - film wojenny
Rok produkcji: 1983
Opis: Miejscem akcji filmu jest japoński obóz jeniecki znajdujący się na wyspie Jawa. W 1942 r. osadzona zostaje tutaj grupa oficerów brytyjskich. Pomiędzy jednym z nich a japońskim dowódcą obozu zaczyna toczyć się dziwna - podszyta erotyczną fascynacją - gra. Jej stawką jest honor i obrona własnych systemów wartości. Doskonały obraz Oshimy to pochwała wolności umysłu i zasad moralnych, które powinny wyrastać ponad różnice kulturowe.
Film: Wesołych Świąt pułkowniku Lawrence (oryginalny tytuł: Merry Christmas Mr. Lawrence)

Bitwa o Midway (Midway) - film wojenny
Rok produkcji: 1976
Opis: Rok 1942. Tokio zostało zbombardowane przez Amerykanów. W Pearl Harbor na Hawajach kapitan Matt Garth omawia ze współpracownikami kwestię odwetu ze strony wroga. Szczególnie zagrożona jest wyspa Midway. Mieszkający w Stanach Zjednoczonych Japończycy zostają internowani. Wśród nich jest także Haruko Sakura, ukochana syna kapitana Gartha - Toma. Jej narzeczony dostaje zaś rozkaz wyruszenia na front.
Film: Bitwa o Midway (oryginalny tytuł: Midway)

Dom bambusowych lalek (Bamboo House of Dolls) - film wojenny
Rok produkcji: 1973
Opis: Akcja filmu rozgrywa się w Chinach podczas II wojny światowej pod okupacją japońską. Film rozpoczyna się sceną najazdu japońskich żołnierzy na szpital czerwonego krzyża. Pod pozorem poszukiwania amerykańskiego lotnika żołnierze zabijają pacjentów szpitala, pielęgniarki i resztę kobiet zabierają do obozu jenieckiego. Od początku pobytu w obozie w starciu z brutalnością i poniżeniem, planują ucieczkę. Kobiety również wykorzystywane są seksualnie przez japońskich żołnierzy.
Film: Dom bambusowych lalek (oryginalny tytuł: Bamboo House of Dolls)

Tora! Tora! Tora! - film wojenny
Rok produkcji: 1970
Opis: Jest rok 1941. Japończycy nie mogą porozumieć się ze Stanami Zjednoczonymi w kilku kwestiach. Zamierzają rozwiązać je przez waszyngtońską ambasadę. Na wypadek fiaska rozmów przygotowują atak na amerykańską bazę w Pearl Harbor. Wywiad amerykański donosi o niebezpieczeństwie, ale niewielu wierzy, że może dojść do ataku.
Film: Tora! Tora! Tora! (oryginalny tytuł: Tora! Tora! Tora!)

Spoźniony Bohater (Too Late the Hero) - film wojenny
Rok produkcji: 1970
Opis: Dramata wojenny rozgrywający się podczas II Wojny Światowej.
Film: Spoźniony Bohater (oryginalny tytuł: Too Late the Hero)

Piekło na Pacyfiku (Hell in the Pacific) - film wojenny
Rok produkcji: 1968
Opis: Na piaszczystą, egzotyczną plażę los rzucił dwóch rozbitków: amerykańskiego lotnika i japońskiego oficera marynarki. Są wrogami; jedyną bronią, jaką dysponują jest nóż i kij bambusowy. Żaden z nich nie zna słowa w języku przeciwnika. Mogą próbować się zabić, ale poprzestają na manifestowaniu swoich odrębności.
Film: Piekło na Pacyfiku (oryginalny tytuł: Hell in the Pacific)

Tylnymi drzwiami do piekła (Back Door to Hell) - film wojenny
Rok produkcji: 1964
Opis: Akcja filmu rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Trzech żołnierzy zostaje wysłanych na Filipiny, aby tam zdobyć potrzebne informacje na temat japońskiej okupacji, ponieważ USA przygotowują duży atak.
Film: Tylnymi drzwiami do piekła (oryginalny tytuł: Back Door to Hell)

PT-109 - film wojenny
Rok produkcji: 1963
Opis: Dramatyczna opowieść o przeżyciach prezydenta Johna F. Kennedy'ego w czasach II wojny światowej.
Film: PT-109

Zasadzka w zatoce (Ambush Bay) - film wojenny
Rok produkcji: 1963
Opis: Grupa żołnierzy, a wśród nich sierż. Ernest Wartell (Mickey Rooney), sierż. sztab. Steve Corey (Hugh O'Brian) i szer. James Grenier (James Mitchum), potajemnie dopływają do okupowanej przez Japończyków wyspy Siarago. Celem ich misji jest odnalezienie dziewczyny, która posiada ważne informacje dotyczące inwazji na Filipiny. Okazuje się, że cała zatoka została zaminowana. Nasi bohaterowie są zdani tylko na siebie i muszą znaleźć sposób by uniknąć tragedii jaka nie wątpliwie się wydarzy, gdy flota amerykańska wpłynie do zatoki.
Film: Zasadzka w zatoce (oryginalny tytuł: Ambush Bay)

Tak niewielu (Never So Few) - film wojenny
Rok produkcji: 1959
Opis: Amerykańscy oficerowie prowadzą oddziały birmańskich partyzantów do walki przeciwko japońskim agresorom. Kapitan Tom Reynolds (Frank Sinatra) i jego zastępca kapitan Danny De Mortimer (Richard Johnson) zostają wezwani do Kalkuty, gdzie mają opracować plan dalszych działań. Mężczyźni spędzają kilka dni w luksusowej rezydencji podejrzanego przedsiębiorcy Nikko Regasa (Paul Henreid). Chory na malarię Danny powoli wraca do zdrowia. Tymczasem jego towarzysz zakochuje się w pięknej kochance gospodarza Carli Vesari (Gina Lollobrigida). Kobieta interesuje się Amerykaninem, ale nie potrafi zrezygnować z prowadzonego dotychczas wygodnego życia.
Film: Tak niewielu (oryginalny tytuł: Never So Few)

Ognie polne (Fires On The Plain) - film wojenny
Rok produkcji: 1959
Opis: Tamura, przymierający głodem żołnierz zdziesiątkowanej japońskiej armii, wędruje przez Leyte, poszukując pozostałych przy życiu oddziałów. Dziwi go dym unoszący się w kilku miejscach na polu.
Film: Ognie polne (oryginalny tytuł: Fires On The Plain)

Powrót do piekła (Back to Bataan) - film wojenny
Rok produkcji: 1945
Opis: Po upadku Filipin podczas II Wojny Światowej, pułkownik Maddem pozostaje tam by zorganizować partyzantów przeciw Japończykom.
Film: Powrót do piekła (oryginalny tytuł: Back to Bataan)

30 Sekund nad Tokio (Thirty Seconds Over Tokyo) - film wojenny
Rok produkcji: 1944
Opis: Film przedstawia historię wylotu bombowców amerykańskich, które nadleciały nad Japonię, w 1942 roku, tuż po tym, jak japońskie samoloty zbombardowały Pearl Harbor.
Film: 30 Sekund nad Tokio (oryginalny tytuł: Thirty Seconds Over Tokyo)