CIEKAWOSTKI

Strona poświęcona wojnie na dalekim wschodzie, obejmującej zmagania armii i marynarki Cearstwa Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Przemówienie Franklina D. Roosevelta po ataku na Pearl Harbor

Do Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Wczorajszy dzień - 7 grudnia 1941 - to data, która pozostanie niesławną - Stany Zjednoczone Ameryki zostały nagle i z premedytacją zaatakowane przez morskie i powietrzne siły Cesarstwa Japonii. Stany Zjednoczone znajdowały się w stanie pokoju oraz dzięki staraniom Japonii, utrzymywane były stosunki dyplomatyczne z rządem i cesarzem mając na uwadze utrzymanie pokoju na Pacyfiku.
Rzeczywiście, godzinę po ataku japońskich eskadr na Oahu, japoński ambasador w Stanach Zjednoczonych oraz jego koledzy przedstawili Sekretarzowi Stanu formalną odpowiedź do ostatniej amerykańskiej wiadomości. Mimo, że ta odpowiedź wyrażała, że wydaje się bezcelowe kontynuowanie obecnych dyplomatycznych negocjacji, nie zawierała żadnych zapowiedzi wojny ani ataków zbrojnych.
Będzie zanotowane, że dystans pomiędzy Hawajami i Japonią sprawia, iż atak był celowo planowany wiele dni, a nawet tygodni temu. W międzyczasie japoński rząd celowo oszukiwał Stany Zjednoczone poprzez kłamliwe stwierdzenia oraz oświadczenia dotyczące utrzymania pokoju na Pacyfiku. Wczorajszy atak na wyspy hawajskie spowodował ciężkie zniszczenia floty amerykańskiej oraz sił zbrojnych. Wielu Amerykanów zostało zabitych. W dodatku amerykańskie statki zostały storpedowane na wodach pomiędzy San Francisco i Honolulu.
Wczoraj japoński rząd przeprowadził atak na Malaje.
Wczorajszej nocy japońskie siły zbrojne zaatakowały Hong Kong.
Wczorajszej nocy japońskie siły zbrojne zaatakowały Guam.
Wczorajszej nocy japońskie siły zbrojne zaatakowały Wyspy Filipińskie.
Wczorajszej nocy japońskie siły zbrojne zaatakowały Wyspę Wniebowstąpienia.
Wczorajszej nocy japońskie siły zbrojne zaatakowały Wyspę Midway.
W ten sposób Japonia przeprowadziła niespodziewaną ofensywę na obszary Pacyfiku. Wczorajsze fakty mówią za siebie. Obywatele Stanów Zjednoczonych określili już swoje opinie, rozumieją znaczenie życia i bezpieczeństwa naszego narodu. Jako zwierzchnik sił zbrojnych armii i floty, rozkazałem aby powzięto wszelkie działania do naszej obrony. Zawsze będziemy pamiętać charakter zaciekłego napadu na nas. Nie ważne jak długo nam zajmie pokonanie tej przemyślanej inwazji, obywatele amerykańscy w swojej prawej wierze będą walczyć do ostatecznej wygranej. Wierzę, tłumaczę wolę Kongresu oraz obywateli, kiedy stwierdzę, że my nie tylko będziemy siebie bronić do ostateczności, ale także zapewnimy, że ta forma zdrady nigdy więcej nam nie zagrozi.
Wiele rodzajów wrogości istnieje. Bez wątpienia jest fakt, że nasi obywatele, nasze terytorium oraz interesy są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Z wiarą w nasze siły zbrojne - z nieograniczoną determinacją naszych obywateli - osiągniemy nieunikniony triumf - tak nam dopomóż Bóg. Proszę Kongres aby z powodu niesprowokowanego i tchórzliwego ataku przez Japonię w niedzielę 7 grudnia, wypowiedział wojnę Japońskiemu Imperium.

This text will be replaced by the flash music player.