CIEKAWOSTKI

Strona poświęcona wojnie na dalekim wschodzie, obejmującej zmagania armii i marynarki Cearstwa Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Kronika filmowa: Zestaw historycznych filmów dokumentalnych nakręconych podczas wojny na Pacyfiku

Dwie ocalałe japońskie załogi uratowane ze swojej łodzi uszkodzonej przez ostrzał z amerykańskiej łodzi podwodnej na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Widok z pokładu łodzi podwodnej, gdy obok pływa japoński marynarz w kamizelce ratunkowej i kole ratunkowym. Chwyta drabinkę linową z burty łodzi podwodnej i wciąga się na pokład, a następnie jest widziany na pokładzie z marynarzem ze Stanów Zjednoczonych. Kłania się, widząc kamerzystę. Widok koła ratunkowego unoszącego się obok łodzi podwodnej. Japoński marynarz zdejmuje swoją osobistą kamizelkę ratunkową, którą amerykański marynarz pokazuje przed kamerą. Dwóch amerykańskich marynarzy pozuje z kołem ratunkowym, który zabrali z wody. Inny japoński marynarz dopływa do łodzi podwodnej. Amerykańska załoga daje mu suche ubranie. Amerykańska łódź podwodna zbliża się do poobijanego japońskiego statku. Członek załogi na dziobie rzuca czymś w japońską łódź i wznieca pożar. Wkrótce na drewnianym pokładzie łodzi buchnęły płomienie. Lokalizacja: Ocean Spokojny. Data: 1945 r.


Amerykańska łódź podwodna USS Cod (SS-224) ratuje załogę holenderskiego okrętu podwodnego O-19 na mieliźnie na Ladd Reef, Spratly Islands, podczas II wojny światowej.
Widok z pokładu łodzi podwodnej USS Cod (SS-224) podczas jej ostatniego patrolu pod koniec II wojny światowej, gdy zbliża się do pomocy holenderskiemu okrętowi podwodnemu O-19, osadzonemu na rafie Ladd na Wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim. O-19 sygnalizuje lampą aldis. Można zobaczyć małe fale rozbijające się wokół niej na rafie. Załoga Cod przygotowuje się do ratowania załogi O-19. Nadmuchują żółte tratwy ratunkowe. Widok na holenderską łódź podwodną USS Cod zbliża się blisko w ciemnoniebieskiej wodzie. Załoga holenderskiej łodzi widziana na jej pokładzie w kamizelkach ratunkowych. Widok holenderskiej łodzi z prawej burty, trawersu, jej dziobu podniesionego na mieliznę. Marynarze ustawiający ładunki wybuchowe na pokładzie O-19, dają sygnał USS Cod, gdy się oddala. Członkowie załogi O-19 widziani razem z marynarzami amerykańskimi na pokładzie USS Cod. Ładunki miotające eksplodują na O-19. Członek załogi na pokładzie Cod fotografuje wydarzenie małą kamerą filmową. Członkowie załogi usadowili się na kiosku, aby obejrzeć wydarzenie. Załoga na prawym pokładzie łodzi. Kadłub O-19 pozostaje na rafie. Samolot patrolowy US Navy PB4Y-2 Privateer leci nad głową. Lokalizacja: Wyspy Spratly. Data: 8 lipca 1945 r.


Widok z samolotu patrolowego US Navy PB4Y-2 Privateer krążącego wokół holenderskiego okrętu podwodnego O-19, który utknął na rafie Ladd na Morzu Południowochińskim, z dziobem uniesionym wysoko nad wodę i zatopioną rufą. Uwaga: Według Klaasa van der Veena z Holandii, którego ojciec był zastępcą dowódcy na O-19, łódź osiadła na mieliźnie w drodze do Subic Bay na Filipinach 8 lipca 1945 r. (7 lipca na wschód od Międzynarodowego Linia daty). Po trzech dniach prób uwolnienia O-19 przy użyciu pełnej mocy wstecznej podczas przypływu, nadmuchiwania powietrza, wystrzeliwania torped i zrzucania balastu, załoga została uratowana przez amerykański okręt podwodny USS Cod, który storpedował O-19 po tym, jak wszystkie krytyczne urządzenia zostały usunięte. Lokalizacja: Morze Południowochińskie. Data: 10 czerwca 1955 r.


Japoński okręt podwodny klasy I-400, poddany amerykańskiej wojskowej grupie abordażowej na Oceanie Spokojnym.
Kapitulacja japońskiego okrętu podwodnego typu Sen Toku I-400 na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Japonii pod koniec II wojny światowej. Marynarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych wybija łańcuch kotwiczny, który przechodzi przez burtę, gdy kotwica jest rzucana na pokład statku. Japoński okręt podwodny I-400 (łódź 5231) w drodze na morzu, widziany ze zbliżającego się okrętu. Flaga Stanów Zjednoczonych powiewa nad japońską flagą. Dziób japońskiej łodzi podwodnej z wyrzutnią katapulty dla samolotów. Załoga japońskiej marynarki wojennej zebrała się na pokładzie łodzi podwodnej. Amerykańscy i japońscy oficerowie na kiosku spoglądają z góry na japońską załogę. Flaga USA i czarna flaga kapitulacji na sztabie flagowym na pokładzie łodzi podwodnej. Lokalizacja: Ocean Spokojny. Data: 29 sierpnia 1945 r.


Operacja desantowa na wyspie Iwo Jima.
Działania amerykańskiej piechoty morskiej u wybrzeży wyspy Iwo Jima podczas II wojny światowej. Śledzony pojazd lądujący (LVT) w drodze na plażę. Iwo Jima i góra Suribachi w zasięgu wzroku. Fala LVT z żołnierzami na pokładzie płynie w kierunku plaży. Dym unosi się z bombardowania linii brzegowej Iwo Jimy. Samoloty bombardują plażę. Fala LVT zbliża się do plaży na pierwszym planie. Ostrzał moździerza w pobliżu LVT. Przyczółek Iwo Jimy przedstawia marines przygwożdżonych do brzegu. LCI strzela w kierunku plaży. Na plaży wybucha rakieta. Rozbity japoński statek. Ślady rakiet na pierwszym planie. Lokalizacja: Iwo Jima. Data: 19 lutego 1945 r.