CIEKAWOSTKI

Strona poświęcona wojnie na dalekim wschodzie, obejmującej zmagania armii i marynarki Cearstwa Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Japońskie wraki statków transportowych w rejonie Guadalcanal - kronika filmowa.

Materiał filmowy wykonany z pokładu samolotu w dniu 22 lipca 1943 roku. Przelot z kierunku wschodniego (z lotniska Henderson) w kierunku zachodnim (przyl. Esperance). Niektóre z wymienionych poniżej statków zatonęły podczas działań wojennych i nie są widoczne nawet na filmie. Statki widoczne zaznaczone zostały pogrubioną czcionką.

Kolejność wraków na trasie przelotu to:
1. Hirokawa Maru - obecnie wrak nie jest widoczny na powierzchni wody.
2. Kinugawa Maru - obecnie wrak jest widoczny na powierzchni wody.
3. Sasako Maru - niewidoczny na filmie gdyż zatonął.
4. Azumasan Maru - niewidoczny na filmie gdyż zatonął.
5. Kyusyu Maru - obecnie wrak nie jest widoczny na powierzchni wody.
6. Yamaura Maru - obecnie wrak nie jest widoczny na powierzchni wody.
7. Yamazuki Maru - obecnie wrak nie jest widoczny na powierzchni wody.

Sasako Maru i Azumasan Maru.
Wieczorem dnia 14 października 1942 roku transortowce Kyusyu Maru, Sasako Maru, Azumasan Maru, Nankai Maru i Sakito Maru w osłonie dwóch niszczycieli Shigure i Akizuki dorały do brzegów wyspy Guadalcanal. Przez całą noc trwał wyładunek zaopatrzenia i żołnierzy z 2. Dywizji Piechoty. O świcie statki zostały zaatakowane przez samoloty marynarki. Ataki lotnicze trwające cały dzień doprowadziły do zatopienia Kyusyu Maru, Sasako Maru i Azumasan Maru.

Hirokawa Maru, Kinugawa Maru, Yamaura Maru, Yamazuki Maru.
Cztery z widocznych transportowców: Hirokawa Maru, Kinugawa Maru, Yamaura Maru i Yamazuki Maru dotarły do brzegów wyspy Guadalcanal w nocy z 14 na 15 listopada 1942 roku podczas II Bitwy pod Guadalcanalem.
Na noc 14 listopada 1942 roku Japończycy zaplanowali dużą operację transportową, polegającą na wysłaniu 11 statków transportowych z żołnierzami i sprzętem na wyspę Guadalcanal, na której toczyły się zacięte walki pomiędzy amerykańską piechotą morską a wojskami japońskimi. Dla przygotowania tej operacji, w nocy 12 i 13 listopada pozycje amerykańskie i lotnisko Hendersona na wyspie Guadalcanal miały być zbombardowane przez japoński zespół ciężkich okrętów. Akcja ta doprowadziła do pierwszej bitwy pod Guadalcanalem, w której Japończycy utracili pancernik Hiei, a Amerykanie 2 krążowniki i kilka dalszych uszkodzonych, samo lotnisko jednak nie ucierpiało.
Po odwrocie poszczerbionego amerykańskiego zespołu, bezpośrednie okolice Guadalcanalu pozostały bez amerykańskich okrętów. Wprawdzie admirał William Halsey nakazał skierować tam 2 nowe pancerniki: USS Washington i South Dakota z eskortą niszczycieli, to jednak znajdowały się one wówczas o 350 mil na południe od wyspy i ich nadejście musiało zająć trochę czasu.
W nocy z 13 na 14 listopada pod wyspę podpłynął nowy zespół japońskich okrętów wiceadmirała Gun’ichi Mikawy w składzie 4 krążowników ciężkich (Chokai, Kinugasa, Maya, Suzuya), lekkich krążowników Isuzu i Tenryu i 6 niszczycieli. Krążowniki Maya i Suzuya kontradmirała Shoji Nishimury zbombardowały po godzinie 1:00 w nocy lotnisko 989 pociskami kalibru 203 mm, niszcząc bombowiec i 17 myśliwców oraz uszkadzając dalsze 32 samoloty. Jednakże w dzień, kiedy Amerykanie odzyskali atut panowania w powietrzu, pozostałe amerykańskie bombowce TBF Avenger z wyspy i torpedowe Avengery oraz bombowce nurkujące SBD Dauntless z lotniskowca USS Enterprise odnalazły po godzinie 9:00 uchodzący zespół japoński i zatopiły krążownik Kinugasa na południe od Rendovy (511 zabitych). Uszkodzono także krążowniki Isuzu (zmniejszenie prędkości od bliskiego wybuchu), Maya (pożar od uderzenia samolotu Dauntless, 37 zabitych) i Chokai (lekkie uszkodzenia od bliskiego wybuchu). Następnie, w ciągu dnia, amerykańskie samoloty odnalazły także zespół transportowców, płynących w stronę wyspy i zatopiły aż 6 z nich, uszkadzając i zmuszając do zawrócenia siódmy. Wieczorem pod wyspę dopłynęły już tylko 4 transportowce (Hirokawa Maru, Kinugawa Maru, Yamaura Maru, Yamazuki Maru) i 11 niszczycieli, także załadowanych wojskiem, częściowo pochodzącym z zatopionych statków. Amerykańskie okręty podwodne tego dnia nieskutecznie atakowały jeden z krążowników adm. Mikawy (USS Flying Fish, SS-229) i pancernik Kirishima (USS Trout, SS-202).
Cztery japońskie transportowce wylądowały w rejonie Tassafaronga do godziny 4:00 rano dnia 15 listopada. W tym czasie niszczyciele wycofywały się na bezpieczniejsze wody. Amerykańskie samoloty startujące z lotniska Henderson rozpoczęły ataki na transportowce począwszy od godziny 5:55 oraz przez artylerię polową. Poźniej do ostrzału przyłączył się także niszczyciel Meade (DD 602).

Położenie wraków statków transportowych Hirokawa Maru i Kinugawa Maru. Fotografia 1. Położenie wraków statków transportowych Hirokawa Maru i Kinugawa Maru.

Wraki statków transportowych Hirokawa Maru i Kinugawa Maru. Zdjęcie wykonane 22 lipca 1943 roku. Fotografia 2. Wraki statków transportowych Hirokawa Maru i Kinugawa Maru. Zdjęcie wykonane 22 lipca 1943 roku.

Płonące transportowce Hirokawa Maru i Kinugawa Maru w dniu 15 listopada 1943 roku. Fotografia 3. Płonące transportowce Hirokawa Maru i Kinugawa Maru w dniu 15 listopada 1943 roku.

Pozostałości po wraku transportowca Hirokawa Maru. Rok 1943. Fotografia 4. Pozostałości po wraku transportowca Hirokawa Maru. Rok 1943.

Pozostałości po wraku transportowca Hirokawa Maru. Rok 1943. Fotografia 5. Pozostałości po wraku transportowca Hirokawa Maru. Rok 1943.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 2017. Fotografia 6. Pozostałości po wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 2017.

Pozostałości po wraku Kinugawa Maru. Rok 2013. Fotografia 7. Pozostałości po wraku Kinugawa Maru. Rok 2013.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 2013. Fotografia 8. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 2013.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Na pierwszym planie pozostałości po barce desantowej Daihatsu widocznej na fotografii nr 12. Rok 2013 Fotografia 9. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Na pierwszym planie pozostałości po barce desantowej Daihatsu widocznej na fotografii nr 12. Rok 2013.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945. Fotografia 10. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 2013.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945. Fotografia 11. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945. Fotografia 12. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945. Fotografia 13. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945. Fotografia 14. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1943. Fotografia 15. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Rok 1945.

Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Widoczny fragment poszycia statku oderwany w wyniku eksplozji i wbity w pień palmy kokosowej. Rok 1943. Fotografia 16. Pozostałości w wraku transportowca Kinugawa Maru. Widoczny fragment poszycia statku oderwany w wyniku eksplozji i wbity w pień palmy kokosowej. Na brzegu widoczna japońska barka desantowa Daihatsu używana do przewożenia ładunku z transportowca na wyspę. Rok 1943.

Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943. Fotografia 17. Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943.

Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943. Fotografia 18. Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943.

Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943. Fotografia 19. Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943.

Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943. Fotografia 20. Transportowiec Kinugawa Maru. Rok 1943.

Położenie w wraku transportowca Sasako Maru, Azumasan Maru i Kyusyu Maru. Fotografia 21. Położenie w wraku transportowca Sasako Maru, Azumasan Maru i Kyusyu Maru.

Transportowiec Kyusyu Maru przed okresem działań wojennych. Fotografia 22. Transportowiec Kyusyu Maru przed okresem działań wojennych.

Wrak transportowca Kyusyu Maru. Rok 1944. Fotografia 23. Wrak transportowca Kyusyu Maru. Rok 1944.

Wrak transportowca Kyusyu Maru. Rok 1944. Fotografia 24. Wrak transportowca Kyusyu Maru. Rok 1944.

Fragment dziobu transportowca Kyusyu Maru wyciągnięty na brzeg. Fotografia 25. Fragment dziobu transportowca Kyusyu Maru wyciągnięty na brzeg. Rok 1998.

Pozostałości fragmentów kadłuba transportowca Kyusyu Maru. Rok 1944. Fotografia 26. Pozostałości fragmentów kadłuba transportowca Kyusyu Maru. Rok 1998.

Położenie wraków statków transportowych Yamaura Maru i Yamazuki Maru. Fotografia 27. Położenie wraków statków transportowych Yamaura Maru i Yamazuki Maru.

Wrak transportowca Yamaura Maru. W dolnej części zdjęcia widoczne ujście rzeki Tambalego. Rok 1943. Fotografia 28. Wrak transportowca Yamaura Maru. W dolnej części zdjęcia widoczne ujście rzeki Tambalego. Rok 1943.

Wrak transportowca Yamaura Maru. W burcie widoczne otwory po trafieniach przez pociski z dział amerykańskiego niszczyciela USS Meade. Rok 1943. Fotografia 29. Wrak transportowca Yamaura Maru. W burcie widoczne otwory po trafieniach przez pociski z dział amerykańskiego niszczyciela USS Meade. Rok 1943.

Wrak transportowca Yamaura Maru. Rok 1944. Fotografia 30. Wrak transportowca Yamaura Maru. Rok 1944.

Wrak transportowca Yamazuki Maru. Rok 1943. Fotografia 31. Wrak transportowca Yamazuki Maru. Rok 1943.

Wrak transportowca Yamazuki Maru. Rok 1943. Fotografia 32. Wrak transportowca Yamazuki Maru w zatoczce Doma. Zdjęcie wykonane w 1943 roku.

Wrak transportowca Yamazuki Maru w zatoczce Doma. Zdjęcie wykonane w 1944 roku. Na pierwszym planie wrak miniaturowej łodzi podwodnej klasy Ko-hyoteki Fotografia 33. Wrak transportowca Yamazuki Maru w zatoczce Doma. Zdjęcie wykonane w 1944 roku. Na pierwszym planie wrak miniaturowej łodzi podwodnej klasy Ko-hyoteki.

Transportowiec Yamazuki Maru. Rok 1938. Fotografia 34. Transportowiec Yamazuki Maru. Rok 1938.